I fokus för Röda Korset: Klimatförändringen katastrofal för människor

Röda Korset ser klimatförändringarna som en humanitär katastrof

Vad är Röda Korset mest känt för? Någon kanske säger läxhjälp men det torde ändå vara katastrofhjälpen som de flesta känner till.  På olika sätt – insamlingsbössor, donationer, second hand-butiker – samlar Röda Korset pengar i sin Katastroffond som sedan används för att vid behov hjälpa offren för naturkatastrofer. Och krig.  

Men det har blivit allt mer uppenbart att också klimatförändringen orsakar katastrofala humanitära konsekvenser. Som om det inte skulle räcka med de katastrofala jordbävningar som har drabbat oräkneliga människor i Italien, Indonesien, Afghanistan, Chile ... Ja, man kan inte räkna dem alla.  

Nu tillkommer orkaner, översvämningar och torka, med katastrofala följder för människor världen över. Framför allt för dem som redan befinner sig i störst utsatthet. Fattiga människor, människor på flykt och människor som är direkt beroende av naturen för sin överlevnad har sämre möjligheter att hantera klimatförändringarna. 

I sin strategi har Svenska Röda Korset därför tagit in de humanitära konsekvenserna av klimatförändringarna som ett nytt fokusområde. Röda Korset ska arbeta förebyggande för att lyfta klimatkrisens humanitära konsekvenser och visa på de risker den orsakar. I det dagliga arbetet ska organisationens alla delar och naturligtvis alla rödakorsare bidra till att insatserna blir mer klimatmässigt hållbara. Vi ska minska vårt eget klimatavtryck genom att resa och konsumera på ett medvetet sätt. Second hand är bäst! 

Röda Korset vill vara en ledande röst för att klimatförändringen är en humanitär kris. Målet är att vårt eget negativa klimat- och miljöavtryck minimeras. Men dessutom gäller det att arbeta för att stärka människors och samhällens förmåga att förebygga och hantera klimatrelaterade kriser. Uppdraget är ju att förhindra och lindra mänskligt lidande var och när det än förekommer – och att agera snabbt vid kris; lokalt, nationellt och internationellt. 

Utbildning för hållbar utveckling 

Den som vill arbeta för klimatneutralitet kan nu som ett första steg gå en grundläggande digital introduktionskurs om hållbar utveckling. Den hittar du här: https://rodakorset.learnster.com/invitation/aaa2ca81d2cecd8b7be3ae15a6481af2?vendor=svenska-roda-korset  

Skriv in din mejladress, registrera ett konto hos Learnster och sök på “hållbar utveckling” i kurskatalogen. Denna digitala introduktionskurs är avsedd för alla kategorier av aktiva inom Röda Korset: volontärer, förtroendevalda och tjänstemän. Men av de sistnämnda har vi ju inga i Eskilstuna. 

Om det finns intresse och efterfrågan hoppas vi kunna ordna en klimatworkshop i Eskilstuna: en lärarledd fördjupning som utforskar vår roll i klimatkrisen, ökar förståelsen för klimatförändringens humanitära konsekvenser, ger verktyg för att minska klimatpåverkan och stärker beredskapen.  

Svenska Röda Korset kräver att Sverige:

  • Lever upp till klimatmålen. 

  • Satsar mer på beredskap och klimatanpassning för att lindra effekterna av klimatkrisen här hemma. 

  • Bidrar till ökad internationell finansiering för att stödja dem som drabbas hårdast av klimatkrisen. 

Orkanen Melissa härjade på Jamaica i början av november 2025

Tak över huvudet, mat, sjukvård – det är mycket Röda Korset hjälper till med i spåren av klimatförändringarna