Styrelsen

 

Ordförande:
Anne-Marie Krafft Karlsson 0732-41 41 69 anne-marie.51230205@telia.com

Vice ordförande:
Yvonne Hallin 

Kassör, postmottagare, hemsida, facebook, ansvarig Kupan:
Anita Björkvall Stribeck 0706-721891 anita.stribeck@live.se

Sekreterare, ansvarig Kupan:
Eivor Åberg Sylviaberg@hotmail.se

Medlemsansvarig, postmottagare,hemsida
Irene Gustavsson irene.c.gustavsson@gmail.com 


Ledamöter:

Marie Nylander marie.nylander@gmail.com

Nya ledamöter presentation nedan

Towe Hjalmarsson    towehj@hotmail.se

Katja Kinnunen Katja.kinnunen@nissero.se

 

Revisorer:
Marianne Johansson 0706-929080 marianne@rerab.se
Eva Löfberg 0704-334540 Evalofberg34@gmail.com
Suppleant:


Valberedning:
Disa Blomqvist disabt@hotmail.com
Christina Hofving Christina@hofving.se 



Presentation av nya styrelseledamöter:

 

Presentation

Towe Hjalmarsson

 

Jag heter Towe Hjalmarsson och arbetar som förskollärare i en förskoleklass i Upplands Väsby. Jag har varit medlem och volontär på Kupan och

i Röda Korset sedan december 2021. Jag ser fram emot att bidra och utgöra skillnad för många människor i mitt arbete på Röda Korset.

Kläder och leksaker till Östeuropa

Towe Hjalmarsson jobbar i butiken och har kontakt med ett team som samlar in kläder, skor, textil och leksaker mm. Det som inte går att sälja i butiken lägger vi i säckar. Dessa tar hon med när hon åker till Västervik där arbetet med sortering och transport sker. Vi tar gärna emot gosedjur åt barnen.

 

Katja Kinnunen 

 

Jag heter Katja Kinnunen och är ny styrelseledamot i Vallentunakretsen.

Jag hjälper till i secondhandbutiken på lördagar när jag kan och tar hand om butikens Traderaförsäljning, som vi började med för ett år sedan.

Jag undervisar nyanlända elever på gymnasiet, och när vi plötsligt fick väldigt många elever framför allt från Afghanistan var det ett stort stöd att ha rödakorsare i klassrummet. Det är kul att se hur butiken utvecklas hela tiden och veta att vi tack vare butiksförsäljningen kan skicka pengar till livräddande hjälpverksamhet.

Jag tycker att miljö och klimat är viktiga frågor och vet att butiken inte bidrar bara till socialt och ekonomiskt utan också ekologiskt hållbar utveckling.