Skärpta villkor för anhöriginvandring

Idag presenterades ännu en utredning inom ramen för det så kallade paradigmskiftet i svensk migrationspolitik: Skärpta villkor för anhöriginvandring (SOU 2025:95). Regeringens syfte är att skapa en mer restriktiv och ändamålsenlig reglering av anhöriginvandring. Mot den bakgrunden vill Svenska Röda Korset uppmärksamma de utmaningar som redan i dag präglar vardagen för många av de människor vi möter i våra verksamheter. 

Utredningens innehåll:

Utredningen har gjort en bred översyn av regelverket och föreslår en övergripande åtstramning i ett redan mycket restriktivt regelverk.  

Exempel: 

  • Anhörigkretsen som kan beviljas uppehållstillstånd på grund av anknytning, ska begränsas i vissa avseenden, bland annat när uppehållstillstånd söks i syfte att gifta sig eller bli sambo med en person som har uppehållstillstånd i Sverige. 
  • En väntetid om två år ska införas som huvudregel vid viss anhöriginvandring. Ett liknande krav finns i andra EU-länder och utredningens bedömning är att det kan ha positiva integrationseffekter. 
  • Nivån på försörjningskraven står fast och ska utökas till att omfatta fler personer. Försörjningskrav ska även, som utgångspunkt, prövas vid ansökan om förlängning av uppehållstillstånd, och inte bara vid den första ansökan om uppehållstillstånd. 

Röda Korsets kommentar:

–   Vi ser mycket allvarligt på förslagen som ytterligare försvårar för familjer att leva tillsammans.  

–  Majoriteten av förslagen sägs syfta till att förbättra integrationen. Vi menar att detta snarare försvårar integrationen och etableringen i samhället. Utifrån våra verksamheter och långa erfarenhet av att arbeta med migrationsfrågor ser vi att begränsade möjligheter till familjeåterförening leder till sämre psykisk hälsa och försvårar och försenar etableringsprocessen. Detta stöds även av forskning på området. 

–  De som riskerar att drabbas särskilt hårt av förslagen är personer med svår psykisk ohälsa, tortyröverlevare som behöver vård och traumabehandling samt andra individer som av olika skäl står långt ifrån arbetsmarken. 

–  Vissa lättnader och undantag föreslås för barn. Det är positivt att utredningen har beaktat de ömmande situationer där barn fyller 18 och inte längre har rätt till uppehållstillstånd p.g.a. anknytning, i vissa fall kan ges möjlighet till ett förlängt tillstånd. 

–  I och med utredningens förslag anser vi att det är angeläget att synliggöra de redan existerande utmaningarna med dagens krav som präglar tillvaron för de individer som Svenska Röda Korset möter i våra verksamheter. För många som har beviljats internationellt skydd i Sverige är försörjningskravet inte bara ett formellt krav – det är även ett hinder som håller familjer isär och försvårar återhämtning, etablering och integration. 

 

Frågor? Ring eller mejla: 08-452 48 20, press@redcross.se

Svenska Röda Korsets logga på en flagga.

När lagen skiljer oss åt – Vittnesmål från människor som nekas familjeåterförening på grund av försörjningskravet

Läs rapporten här