
Så skänker du till Second Hand
Röda Korset Second Hand tar tacksamt emot hela och rena kläder, möbler och prylar som vi kan sälja vidare. När en gåva lämnas in till oss säljs den i vår butik, och överskottet från försäljningen går till Röda Korsets verksamhet. Det betyder att pengarna vi fått in från gåvan blir till exempelvis mat eller sjukvård för människor i Sverige och i världen.
Lämna din gåva i butik
För information om din närmaste Second Hand-butik, när den är öppen, vad den säljer och tar emot för typ av gåvor sök butik här nedan. Vissa butiker erbjuder även upphämtning.
Starta en insamling
Ett sätt att hjälpa är att själv starta en insamling- vi tar tacksamt emot kläder och prylar! Det enda sättet för Röda Korset att ta emot detta är genom våra second hand-butiker som vi har runt om i landet där det kan säljas. Pengarna går sedan till Röda Korsets verksamheter både i Sverige och i världen.
Att tänka på innan du startar klädinsamling är att du tar kontakt med din närmsta second hand-butik för ett samarbete.
Hitta second hand-butik
Här är vår butik hos Tradera >
Med anledning av Covid-19 kan öppettiderna komma att förändras, kontakta er lokala butik om du vill vara säker på att den har öppet.