Ledare med stort hjärta till vår besöksverksamhet

Ledare med stort hjärta till vår besöksverksamhet

Plats: Stockholm

Du behövs! Besöksverksamheten gör vardagen ljusare för äldre, sjuka och ofrivilligt ensamma. Besöken kan gå till på olika sätt. Det kan vara allt från en lugn fika vid köksbordet – till en cykeltur eller promenad. Det viktiga är att mötas och umgås. 

Vi söker människovänner med ledaregenskaper!
Besöksverksamheten ger stöd till äldre och ofrivilligt ensamma. Vår grupp av frivilliga besökare medverkar till att bryta ensamhet och ge ny kraft i vardagen. Vår verksamhet erbjuder ett viktigt sällskap i denna vardag.

Vi letar nu efter ledare till denna mycket viktiga verksamhet. Idag har vi ett antal frivilliga besökare och vi vill expandera verksamheten då vi vet att behovet är stort.

För att ge kraft åt denna verksamhet rektryterar vi nu ytterligare tre frivilligledare att bilda ett ledarlag tillsammans med Elisabeth som redan är ledare för verksamheten. Verksamheten bedrivs på Kungsholmen och Essingeöarna, men du behöver inte bo i dessa stadsdelar. Du måste dock kunna göra hembesök och delta i möten här. 

Generell uppdragsbeskrivning

Du förväntas:

  • samtala med nya personer som vill ha besök genom hembesök och/eller telefonintervjuer.
  • kontinuerligt rekrytera och intervjua frivilliga som vill vara besökare.
  • matcha ihop besökare med personer som vill få besök, vilket kräver god människokännedom.
  • introducera nya frivilliga. planera och utveckla verksamheten.
  • förstå och acceptera Svenska Röda Korsets arbetssätt och följa råd och anvisningar för verksamheten.
  • organisera träffar för de frivilliga och verka för att stämningen i frivilliggruppen är öppen och tillåtande.
  • ha individuella avstämningar med de frivilliga vid behov.
  • delta i en introduktion och webbkurser. Du erbjuds även fortbildning för uppdraget.
  • utifrån ditt uppdrag ingå i Svenska Röda Korsets krisberedskap och vara beredd att öka ditt engagemang vid kris

Omfattning
Det är svårt att säga hur mycket tid som krävs. Du kommer in i en existerande verksamhet som redan rullar. Men intervju- och matchningsarbetet tar en del tid om det ska bli bra. Att vi nu bildar ett ledar-lag är för att underlätta arbetet och göra det mindre tidskrävande. Du och dina ledarkollegor har stor frihet att bestämma hur arbetet ska organiseras och delas upp mellan er.

Du och dina kollegor förväntas ha kontinuerlig dialog med Kungsholmskretsens styrelse och delta på möten med andra frivilligledare och styrelsen. Du blir del av en aktiv Rödakorskrets med många engagerade frivlligledare och styrelsemedlemmar. Styrelsen stöttar efter behov och agerar gärna bollplank till nya idéer. 

Är det här du?
Vi förutsätter att du delar Svenska Röda Korsets människosyn och humanitära värderingar. Röda Korsets grundprinciper är vägledande i allt frivilligarbete och inom ramen för uppdraget skriver du under ett tystnadslöfte och genomgår de obligatoriska utbildningarna/introduktioner som krävs för uppdraget.

Inom Svenska Röda Korset ser vi mångfald som en stor tillgång i arbetet. Människor med olika bakgrund, etnicitet, könsidentitet, ålder och funktionsvariation breddar vår kompetens och förmåga att utföra vårt uppdrag.

För att kunna utföra uppdraget behöver du:

  • vara van att möta människor med olika erfarenheter och bakgrund och tycker att det är intressant.
  • kunskap och förståelse för olika behov och reaktioner.
  • god kommunikativ förmåga och god datorvana.
  • god organisationsförmåga och eget driv
  • kunna skilja på egna behov och andras.
  • förmåga att planera och genomföra olika typer av aktiviteter tillsammans med andra.
  • ha tid och stort intresse för uppdraget och kan samarbeta med dina ledarkollegor.
  • är minst 25 år gärna äldre

 Det är också viktigt att du:

  • att du har tid för denna viktiga uppgift.
  • är lugn, trygg, lyhörd och flexibel.
  • är empatisk och har en positiv livssyn.


Inom Svenska Röda Korset ser vi mångfald som en stor tillgång i arbetet. Människor med olika bakgrund, etnicitet, könsidentitet, Välkommen med din ansökan. Vi rekryterar löpande.

Vi är öppna för frågor och funderingar. Detta är en mycket viktig verksamhet för Röda Korset och vi är angelägna om att den fungerar bra.

 Förändra världen med oss!  

Röda Korset är världens största humanitära rörelse. Med miljontals volontärer i 191 länder, kan vi hjälpa där ingen annan kan. Ta chansen att göra skillnad med oss! Varmt välkommen till Röda Korset. 

Kontaktperson

Alexandra von Essen, Kretsordförande
kungsholmen@redcross.se


Ansök

”23 000 personer är volontärer i Röda Korset i Sverige. Bli en av oss!”

Andra uppdrag nära dig

Välj bland uppdragen i listan nedanför. Du kan filtrera på plats och uppdragstyp.

Plats
Plats
Volontäruppdrag
Volontäruppdrag