Plats: Växjö
Plats: Arabygatan 31, Växjö
Vi behöver volontärer som tycker om att baka till vårt café! Är det du?
På Arabygatan hittar du Röda Korsets second hand och café. I caféet säljer vi fika, enklare lunchrätter och smörgåsar med mera. Allt överskott av försäljningen i caféet tillfaller Röda Korsets sociala och humanitära arbete i Växjö. Vad som ska bakas bestäms i samråd med caféansvarig, men det handlar framförallt om olika sorters fikabröd eller matbröd.
Hur mycket tid tar uppdraget?
- Cirka 3-4 timmar, ett par tillfällen varje månad, förslagsvis varannan vecka. Tid och dag är flexibelt, men bestäms tillsammans med caféansvarig.
Utbildning och förkunskaper
- Du behöver inte vara utbildad, men erfarenehet av att självständigt baka bullar, småkakor, mjuka kakor med mera är nödvändigt
För att utföra uppdraget behöver du
- Kunna baka fikabröd som sedan ska säljas i vårt café
- Kunna arbeta självständigt eller tillsammans med en annan volontär eller café-ansvarig
- Följa recept och de riktlinjer som gäller i vårt café.
- Vi förutsätter att du delar Svenska Röda Korsets människosyn och humanitära värderingar.
Förändra världen med oss!
Röda Korset är världens största humanitära rörelse. Med miljontals volontärer i 191 länder, kan vi hjälpa där ingen annan kan. Ta chansen att göra skillnad med oss! Varmt välkommen till Röda Korset.